ČO BY STE SA CHCELA OPÝTAŤ PRED ZAČATÍM LIEČBY IVF
Ktorým dňom sa myslí prvý deň menštruácie, keď na ich začiatku špiníte?
Špinenie sa neberie ako začiatok menštruácie. Prvý deň menštruácie, je prvý deň silného menštruačného krvácania. Pokiaľ začne menštruácia po 20 hodine večernej, za prvý deň sa považuje prvý deň menštruácie nasledujúci deň.
Kedy začať s aplikáciou injekcií?
Injekcie sa aplikujú najčastejšie 2. prípadne 3. deň cyklu (2. alebo 3. deň menštruačného krvácania). V prípade tzv. dlhého protokolu je zahájenie aplikácie presne vyznačené v rozpise, ktorý Vám poskytne Váš ošetrujúci lekár.
Ako najlepšie uchovávať stimulačné lieky?
Stimulačné lieky s nutnosťou riedenia (obsahujúci samotný prášok a riediaci vodu – Menopur, Fostimon, Merional) je možné uchovávať na suchom mieste pri izbovej teplote, rovnako sa uchováva aj Orgalutran a Cetrotide. V chladničke sa odporúčajú uchovávať lieky aplikované pomocou stimulačného pera GONAL a Puregon (2-8 C). Ďalej je potrebné uchovávať v chladničke liek na indukciu ovulácie Pregnyl, druhý liek používaný na indukciu ovulácie Ovitrelle je možné uchovávať pri izbovej teplote do 25 C.
Môžem stimulačné lieky prevážať?
So stimulačnými liekmi možno bez problémov cestovať. Aj lieky s nutnosťou uchovávať v chladničke Vám vydržia pri izbovej teplote, a to po dobu nepresahujúcu 3 mesiace (Puregon) a 1 mesiac (GONAL).
Kedy je najvhodnejšia aplikácia liekov?
Najdôležitejšia je pravidelná aplikácia liekov približne v rovnakú hodinu každý deň. Vhodnejšia je ranná hodina.
V stimulačnom pere mi zostalo trochu roztoku, je to možné?
Každé pero má rezervu danú výrobcom v rozmedzí okolo 75-100 jednotiek, preto je v úplnom poriadku, keď Vám v pere niečo zostane. Túto „rezervu“ môžete použiť v pokračovaní stimulácie.
Rozbila som ampulku stimulačného lieku!
V prípade rozbitia ampulky, vyliatia jej obsahu, či neistota ohľadom správnej aplikácie kontaktujte nás. Poradíme Vám ako postupovať. Je nevyhnutné zachovať kontinuitu aplikácií.
Kedy v priebehu stimulácie prísť na UZ vyšetrenie?
Ultrazvukové vyšetrenie sa vykonáva najčastejšie 6. – 7. deň stimulácie, ďalšie UZ vyšetrenie je zvyčajne za 2 – 3 dni potom. Na prvé vyšetrenie sa telefonicky objednajte najbližší pracovný deň (8 – 15 hod) po začatí stimulácie.
Budem podstupovať krvné odbery?
V prípade, že ste mladšia ako 40 rokov, nie je anesteziológom vyžadované interné predoperačné vyšetrenie, ani žiadne krvné odbery. V deň odberu vajíčok bude Vám aj Vášmu partnerovi odobratá krv na vyšetrenie niektorých predpísaných infekcií. Toto vyšetrenie je dané zákonom.
Je presná hodina aplikácie Pregnylu dôležitá?
Hodina aplikácie Pregnylu je zásadná pre časovanie odberu vajíčok (odber by mal prebehnúť 35 – 37 hodín po aplikácii Pregnylu), preto je nutné ju dodržať čo nepresnejšie. V prípade, že zabudnete Pregnyl aplikovať, zavolajte nám a dohodnite sa na ďalšom postupe. Ak Pregnyl neaplikujete vôbec alebo zle, pri odbere nebude dané žiadne (!) vajíčko.
Ako Pregnyl aplikovať?
Do kožnej riasy na bruchu, rovnako tak ako ste aplikovala stimulačné injekcie FSH. Intramuskulárna aplikácia, tak ako je uvedené v návode, je zbytočne bolestivá a neprináša lepší efekt na dozretie vajíčok.
Koľko dní abstinencie partnera je najvhodnejší pre kvalitu spermií?
Odporúčajú sa 2 dni pohlavnej abstinencie, najmä preto, aby bol dostatočný objem ejakulátu. Nie je potrebná dlhodobá abstinencia, pretože tá môže mať negatívny vplyv na morfológiu spermií.
Je možné nejako podporiť lepšiu kvalitu spermií pred odberom?
Na kvalite spermií sa podieľajú všetky vplyvy, s ktorými bol muž v kontakte posledné 3 mesiace pred odberom. Preto nie je potrebný žiadny špeciálny režim v krátkej dobe pred odberom ejakulátu.
Čo všetko si na punkciu priniesť?
Na odber vajíčok príďte na lačno (od polnoci nejesť, nepiť a nefajčiť), s partnerom, so sebou si vezmite dlhšie tričko alebo nočnú košeľu, prezuvky a intímne vložku – po odbere môžete slabo krvácať.
Ako dlho punkcia trvá a aký dlhý bude môj pobyt na klinike?
Samotný zákrok prebieha v celkovej anestézii, dĺžka výkonu závisí od počtu vajíčok a zvyčajne nepresahuje 10 minút. Bolestivosť po zákroku je vnímaná individuálne a možno ju tlmiť analgetikami. Za cca 2 hodiny po zákroku budete lekárom prepustená domov. Po anestézii nesmiete riadiť.
Aké lieky po punkcii užívať?
Plán užívania liekov po punkcii Vám odovzdal lekár po odbere vajíčok. Väčšina pacientov užíva progesterón (Utrogestan, Crinone). Niektoré pacientky majú predpísané estrogény na podporu sliznice maternice (ESTRIMAX, Estrofem). Užívanie ďalších liekov je vždy len po dané pokyny lekára.
Kedy bude vykonaný embryotransfer?
Naplánovanie embryotransféru vykonáva lekár v spolupráci s embryológ a pacientkou. Transfér sa vykonáva 2., 3. alebo 5. deň po odbere vajíčok. O dátume a času embryotransféru Vás bude informovať koordinátorka pri telefonickej konzultácii o vývoji Vašich embryí.
Aká má byť kvalita embryí v jednotlivých dňoch?
Kvalitu embryí možno hodnotiť od druhého dňa ich vývoja. Dvojdňové embryo by malo mať najlepšie 3-4 bunky. Trojdňové embryo potom 6 – 8 buniek. Štvrtý deň vývoja sa embryo stáva morulou a jej kvalita sa hodnotí veľmi ťažko. 5. Deň vývoja sa embryo stáva blastocystou.
Čo si na embryotransfér priniesť?
Na embryotransfér si nie je potrebné nič špeciálneho priniesť. So sebou prineste všetky podpísané súhlasy s Vašou liečbou, takisto, ak si prajete nadbytočná embryá zmraziť, podpísaný súhlas so zmrazovaním embryí.
Ako dlho samotný transfer trvá?
Nekomplikovaný transfér trvá 3 – 5 minút. Po transfére zostanete ležať na transférovom sále ešte asi 10 – 15minut. Potom môžete odísť domov.
Môže byť u transféru prítomný partner?
Prítomnosť partnera pri embryotransfére je samozrejmosťou (pokiaľ si neprajete inak).
Ak budem liečbu platiť?
S návrhom ceny Vašej liečby budete oboznámená ešte pred začatím vlastnej liečby. Po odbere vajíčok budete opäť informovaní o navrhovaných procedúrach a ich cene. Konečné vyúčtovanie liečby a platba, bude vykonaná v deň embryotransféru. Môžete platiť v hotovosti, alebo platobnou kartou. Platba bankovým prevodom je možná len vopred ako záloha po dohode s lekárom.
Mám mať pred transférom plný močový mechúr?
Na embryotransfére nie je nutné mať extrémne naplnený močový mechúr. Odporúčame len nechodiť tesne pred embryotransférom na záchod, mechúr vyprázdniť. Stredne naplnený močový mechúr napomáha napriameniu maternice a tým uľahčuje zavedenie embryí do maternice.
Po punkcii slabo krvácam, je to normálne?
Slabé krvácanie, alebo špinenie po odbere vajíčok je časté. Je spôsobené prienikom ihly cez pošvu pri punkcii vaječníkov. Ak však krvácanie silnie, alebo sa vylučujú krvné zrazeniny, kontaktujte nás.
Bolí ma brucho, je to normálne?
V deň punkcie, aj nasledujúci deň môžete cítiť miernu bolesť v podbrušku. Je to spôsobené zväčšením vaječníkov stimulačnými liekmi. Zhoršujúce sa bolesti druhý, alebo tretí deň po punkcii môžu ukazovať na rozvoj hyperstimulácie a preto radšej volajte našu horúcu linku. Lekárom Vám bude veľmi pravdepodobne odporučená osobná návšteva kliniky.
Musím po transfére ležať v posteli?
Po embryotransfére nie je nutný úplný pokoj. Odporúčame bežný denný režim s obmedzením stresujúcich faktorov, ako sú fyzicky náročné športy, alebo ťažká manuálna práca. Nie je nutná pracovná neschopnosť.
Kedy môžem po transfére cestovať domov?
Po embryotransfére nie je obmedzená možnosť cestovania. Obvykle pacientky v deň prenosu embryí, najneskôr nasledujúci deň, cestujú domov všetkými dopravnými prostriedkami.
Kedy se vlastne embryá uhniezďujú v maternici?
Embryá sa do sliznice maternice uhniezďujú (nidujú) zvyčajne 6-8 deň po oplodnení, teda v nasledujúcich 24-48 hodinách po embryotransfére.
Začala somm špiniť, je to normálne?
V priebehu 10 dní po embryotransfére sa môže objaviť špinenie. Je spôsobené drobným poraneniami krčka maternice pri transfére a ďalej následným uhniezďovaním embrya. Na výsledky liečby toto špinenie nemá žiadny vplyv. Silné, alebo dlhšie krvácanie skonzultujete s lekárom.
Musím naďalej užívať všetky lieky?
Pokračujte v užívaní všetkých liekov, ktoré ste užívali pred embryotransférom – vždy sa jedná minimálne o progesterón (Utrogestan). Ak ste pred transférom užívala aj ESTRIMAX, Anopyrin alebo Prednison, pokračujte v ich užívaní aj naďalej.
Po užití Utrogestanu mi nie je dobre, čo mám robiť?
Ak Utrogestan prehĺtate, začnite ho zavádzať do pošvy (v rovnakej dávke) dvakrát denne (ráno a večer). Ak ho zavádzate, možno prejsť na progesterónový gél (Crinone), alebo injekcie.
Kedy si mám urobiť test?
Tehotenský test si urobte za dva týždne po embryotransfére, presný dátum máte uvedené v záverečnej správe.
Tehotenský test z moču je negatívny čo mám robiť?
V prípade negatívneho testu z moču môžete pre istotu podstúpiť tehotenský test z krvi. Ak sa potvrdí negativita testu, vysaďte všetky lieky používané v súvislosti s liečbou.
Mám pozitívny test!
Pokračujte v užívání všech léků. Jedná-li se o test z moči, je možno potvrdit výsledek krevním testem, není to však nezbytně nutné. Následně se objednejte k ultrazvukové kontrole za 14 dní po pozitivním testu.
Začala som špiniť, čo mám robiť?
Nevysadzujte žiadne lieky, je vhodné dodržiavať kľudový režim. Dávku progesterónu (Utrogestan) si navýšte o dve tablety v poludnie. V prípade, že špiníte pred termínom vykonania tehotenského testu, počkajte a vykonajte ho v stanovenom termíne. V prípade už potvrdenej pozitivity testu sa objednajte na kontrolný odber krvi s trojdňovom odstupom.
Kedy je vhodné ultrazvukové vyšetrenie?
Ultrazvukové vyšetrenie má význam vykonať najskôr za 3 – 4 týždne po embryotransfére.
Koľko týždňov som vlastne tehotná?
Deň odberu vajíčok je 14. deň tehotenstva.
Ako mám ďalej užívať lieky?
Všetky lieky užívajte bez zmeny (ak Vám lekár už pred transferom nepovedal inak) až do prvého vyšetrenia ultrazvukom, ktorý si naplánujte za 14 dní od pozitívneho tehotenského testu.
Som v 10. týždni, mám stále užívať všetky lieky?
Odporúčame užívať všetky lieky bez zmeny až do konca 12. týždňa tehotenstva. Samozrejme, že každá pacientka užíva iné lieky a ich vysadenie je vždy individuálne. Dávku estrogénov a progesterónu je možné po dosiahnutí 11. týždňa znížiť po porade s lekárom na polovicu a za 10 dní liečbu definitívne ukončiť. Presné časovanie vysadenia liekov po úspešnom cykle IVF vždy konzultujte so svojim lekárom.
Mám negatívny test z moču, ale nekrvácam, je stále nádej?
Všetky testy z moču nie sú rovnako citlivé, prosím opakujte pokiaľ možno iný močový test za 2 dni, a ak bude stále negatívne a začnete krvácať, bola Vaša liečba neúspešná. Ak vyjde test negatívny a nekrvácate, alebo len slabo špiníte, je nutné vykonať tehotenský test z krvi.
Na koho sa mám obrátiť s ďalším postupom?
Na zhodnotenie Vašej neúspešnej liečby a stanovenie ďalšej liečebnej stratégie sa objednajte k lekárovi, ktorý Vám vytváral plán Vašej liečby do 10 -14 dní. Objednať sa môžete e-mailom alebo telefonicky.
Mám ďalej užívať lieky?
Ak máte opakovane negatívny tehotenský test, môžete všetky lieky vysadiť naraz. Jedinou výnimkou je užívanie Prednisonu v dávke nad 10 mg (2tbl) denne. O tom, ako ho postupne vysadzovať sa poraďte s lekárom, ktorý Vám ho predpísal.
Kedy môžem absolvovať ďalšiu liečbu?
Ak máte z predchádzajúceho cyklu s darovanými vajíčkami u nás zmrazené embryá, možno kryoembryotransfér naplánovať už v nasledujúcom cykle. Ak ste potrebovala novú liečbu s darovanými oocytmi, možno ju vykonať s časovým odstupom 3-4 mesiacov. O postupe sa poraďte so svojím lekárom.