Hm, těžká otázka…

donate eggs

 

Pretože sú tieto riadky anonymné, môžem si dovoliť priznať, aj keď nerada, že mojou úplne prvou motiváciou bola informácia o finančných kompenzáciách za darovanie, teda peniaze. Samotné sa mi to nepáči, ale je to tak. Odolala som silnému nutkaniu prezentovať sa tu ako svätá a tvrdiť, že tým prvým impulzom bola iba túžba pomôcť blížnemu svojmu v ťažkostiach … Bohužiaľ nie. Aspoň nie hneď.

Študujem vysokú školu. Spolubývajúca z privátu sa mi zverila (nemyslím si, že práve preto, že by vyložene chcela, ale aby si uľahčila život a nemusela predo mnou skrývať stimulačné lieky), že sa rozhodla darovať vajíčka. Samozrejme, že takúto informáciu nenechá človek len tak byť. Vypočula som sa jej hneď na hŕbu vecí a ona mi celkom neochotne zodpovedala, aj keď býva inokedy veľmi zhovorčivá. Nechcela to moc rozoberať, priala si to v pokoji prejsť. Teraz už tej zdržanlivosti tiež rozumiem, je to naozaj veľmi citlivé a skrz na skrz intímne tému.

Ale vtedy už ma ten nenechávý červíček nahlodal, pretože som sa samozrejme dozvedela, koľko sa za darovanie vajíčok vypláca ako kompenzácia. Vzhľadom na to, že študent na priváte bez pravidelných príjmov a dotujúce rodiny je celkom konštante bez peňazí, som začala o darovanie tiež premýšľať. Keď sa potom moja spolubývajúca po odbere vajíčok vrátila celá a bez zjavnej ujmy, bola som k rozhodnutiu darovať zase o niečo bližšie.

Je zložité celý proces darovania vajíčok výstižne popísať. Ide totiž o záležitosť emočne komplikovanú, aj keď to tak hneď nevyzerá. Musíte byť totiž schopné si v sebe porovnať to, že vaše genetická informácia, kus vášho potencionálneho potomka, poslúži inej žene, aby mohla naplniť svoju materskú úlohu. Musíte byť schopné oddeliť práve tento fakt, že dávate akoby kus svojho potencionálneho dieťaťa, od skutočnosti, akú nádej v nový život týmto svojím rozhodnutím druhým prinášate.

Keď som potom sama prechádzala procesom darovania, kedy som za sebou mala všetky vyšetrenia, kedy som o tejto problematike zistila možné aj nemožné a kedy som už bola vo fázi stimulácie, mala som v sebe jasno. O tom, že áno, dobre, prvým krokom k darovanie boli síce možno peniaze, ale to všetko, čo sa k samotnému aktu darovanie pripojilo počas tejto skúsenosti, sú čisté pohnútky, čo pramení z túžby pomôcť. Plne som si uvedomovala situáciu ženy, ktorá dieťa nemôže bez darovaných vajíčok mať. Vnímala som mieru jejho zúfalstva. Predstavovala som si jej oči, keď sa dívali smutne na bábätká iných šťastných matiek. Bola som si vedomá toho, čo práve prežíva a čo ja jej môžem poskytnúť. Aký dar do jejho života priniesť. A to ma upokojilo a podporilo vo mne uvedomenie správneho rozhodnutia. A nakoniec naplnilo úžasným pocitom zadosťučinenia.

Keby som svoje rozhodnutie k darovanie za seba mala nejako zhrnúť, tak asi takto. Dobrovoľné darovanie vajíčok rozhodne nie je pre ženu záležitosťou tak triviálnou, ako darovanie spermie. Celý proces je pre darkyňu náročnejšie, ako časovo, tak aj fyzicky. A už len preto si finančnú kompenzáciu naozaj zaslúži. Pretože vo svetle toho, čo darkyne podstupuje pre faktickú pomoc iným, či už sa rozhodla z akéhokoľvek dôvodu, nie je vôbec málo a zaslúži si jedine obdiv.

Darkyne dáva zo seba to, čo iným do života prinesie naplnenie, radosť a šťastie a v konečnom dôsledku je úplne jedno prečo, ale že dáva … A to vôbec nie je málo!

 

Pozrite sa na články z ďalších kategóriách nášho blogu