Slovo endometrióza je odvodené od latinského endometrium – výstelka dutiny maternice.

endometrosis

 

Endometrióza je ochorenie, pri ktorom sa čiastočky endometria nachádzajú mimo dutiny maternice. Lokalizácia týchto čiastočiek nemusí byť obmedzená len na pánevnú oblasť, ale môže sa vyskytovať okrem srdcového svalu a sleziny prakticky kdekoľvek.

Ochorenie sa prejavuje najčastejšie bolestivou menštruáciou, dlhodobými bolesťami v podbrušku, bolesťami pri pohlavnom styku a niekedy aj prítomnosťou krvi v moči.

Nezriedka je endometrióza príčinou neplodnosti ženy.

Endometrióza spôsobuje rast tkaniva podobné sliznici maternice (endometria) mimo maternicu. Toto tkanivo môže následne spôsobovať silné bolesti a zjazvenie tkaniva. Endometrióza je častou príčinou neplodnosti u žien. Štatistiky ukazujú, že 30-50 percent neplodných žien má endometriózu.

Aké sú príznaky a diagnóza

Príznaky ochorenia sa líši v závislosti od umiestnenia ložísk, na ich veľkosti a na štádiu ochorenia. Najmä sa jedná o bolesti brucha a panvy pri menštruácii alebo pri pohlavnom styku. Ložiská na pobrušnici, ktoré sú aktívne, produkujú určité látky povahy enzýmov, ktoré pôsobením na nervové zakončenia bolesť vyvolávajú. Niektoré ženy s ľahšou formou endometriózy však bývajú bez príznakov.

Endometrióza má štyri fázy, prvý stupeň značí minální závažnosť, štvrtý potom jej najzávažnejšiu formu. Čím vyšší je stupeň, tým sa pravděpodonost otehotnenia zmenšuje. Ženy s najzávažnejšou formou endometriózy majú veľké problémy s otehotnením a potrebujú pomoc pokročilými metódami liečby neplodnosti.

Možnosť rozpoznanie endometriózy je obmedzená na gynekologické vyšetrenie – palpačné a ulrazvukové. Avšak v prípade, že endometrióza nie je rozsiahla, lekár pravdepodobne nebude takto schopný endometriózu diagnostikovať. K potvrdeniu diagnózy je nutné vyšetrenie invazívne – operačné. Najľahšie možno endometriózu diagnostikovať laparoskopiou. Pomocou laparoskopia je možné zobraziť všetky orgány v oblasti panvy a brucha. Vďaka laparoskopii je možné vykonávať chirurgické zákroky „so zavretým bruchom“.

Možnosti liečby

Liečebný postup je individuálny. Je nutné oddelene posudzovať liečbu endometriózy v súvislosti s neplodnosťou a v súvislosti s bolesťou panvy. V závislosti od závažnosti a štádiu endometriózy lekár odporučí spôsob liečby, či môže navrhnúť chirurgický zákrok.

Endometrióza a plodnosť

Endometrióza je jedna z častých príčin neplodnosti ženy. Narušuje anatómiu panvy a môže pôsobiť  jej zápaly, zanecháva jazvy na vajcovodoch a zapríčiňuje hormonálnu nerovnováhu. K docielenie tehotenstva sa pristupuje za pomoci moderných metód asistovanej reprodukcie, niekedy je však nutné aj v kombinácii s chirurgickým zákrokom. V prípade, že sa snaží žena otehotnieť, konzervatívná chirurgia býva veľmi užitočná. Konzervatívná znamená, že maternica a vaječníky zostávajú zachované, kedy pri malom chirurgickom zákroku lekár odstráni čo možno najviac endometriózného tkaniva.

 

Pozrite sa na články z ďalších kategóriách nášho blogu