- 18. 4. 2019
- Reprodukčné zdravie
Reprodukčné schopnosti páru sú v každej životnej etape špecifické a každá z týchto etáp môže mať svoje silné úskalia. Inak sa chová naše telo v 20, 30 či 40 rokoch. A je to práve náš vek, ktorý premieňa naše prirodzené reprodukčné schopnosti a teda aj možnosť prirodzeného počatia potomka.
Kedy je teda vlastne ten správny čas pre ženu mať dieťa? Ak opomenieme všetky praktické faktory, ktoré tak výrazne ovplyvňujú súčasné plánovanie založenia rodiny a zameriame sa čisto na fyzickú stránku, potom je organizmus ženy na otehotnenie najlepšie pripravený okolo 25. roku života, kedy sú vajíčka ženy najkvalitnejšie a jej telo je lepšie pripravené donosiť zdravý plod. Riziko potratu je v tomto veku nízke, rovnako tak ako pravdepodobnosť rizík vrodených defektov plodu.
Ako už bolo okrajovo zmienené, hranica pre založenie rodiny sa však stále výrazne posúva – moderné západné kultúry „zaobstaranie si“ dieťaťa odkladajú stále na neskoršiu dobu. Zo štatistík vyplýva, že sa ženy k materstvu rozhodujú až okolo 30. roku života, do tej doby budujú kariéru, vytvárajú vlastné zázemie, užívajú si „slobodu“ a hľadajú toho najvhodnejšieho partnera a otca pre svoje deti, ktorý bude odpovedať náročným požiadavkám modernej doby. V tomto veku však už býva prirodzené počatie zložitejšie, u žien už dochádza k postupnému poklesu plodnosti a reálna šanca otehotnieť je tak 75%. Za prelomový sa u žien považuje 35. rok života, po ňom začína prudko klesať počet vajíčok, mení sa ich kvalita a znižuje sa počet ovulačných cyklov. Tehotenstvo v neskoršom veku so sebou taktiež prináša väčšie zdravotné riziká. A čím bližšie „magickej“ štyridsiatke, tým sa zvyšuje pravdepodobnosť chromozómových vád. Šanca na prirodzené otehotnenie v tomto veku klesá na 54% a naopak zvyšuje sa percento rizika potratu. Po 45. roku života úspešne otehotnie len veľmi málo žien a riziko vývojových vád plodu sa rapídne zvyšuje.
Aj muži majú svoje biologické hodiny, avšak sú na tom o niečo lepšie ako ženy. Výraznejšie problémy s plodnosťou sa u nich prejavujú až okolo 35. roku života, kedy sa začína produkovať viac abnormálne tvarovaných spermií, klesá ich pohyblivosť a kvalita. Po prekročení 40.roku života prirodzená oplodňujúca schopnosť spermií výrazne klesá a po 45. roku sa na ďalšom znižovaní mužskej plodnosti podieľajú ďalšie faktory, ako napr.: ochorenie obličiek, hormonálna nerovnováha, chemoterapeutická liečba a ďalšie.